Logo Zakładu Aktywności Zawodowej im. Jana Pawła II w Branicach

Nasze aukcje na Allegro
Znajdź nas na Facebook

Wielki sukces Zespołu ZAZIK

Dyplom za zajęcie II miejsca w festiwaluW dniu 13 stycznia 2018 roku w Komprachcicach (woj. Opolskie) na X Ogólnopolskim Festiwalu Kolęd i Pastorałek „Hej! Kolęda, Kolęda” Zespół ZAZIK działający przy Zakładzie Aktywności Zawodowej im. św. Jana Pawła II w Branicach w składzie: Andrzej Czuba (gitara elektryczna, wokal), Wiesław Janicki (gitara akustyczna, wokal), Tadeusz Kożurno (gitara basowa) oraz Ryszard Świtała (akordeon) utworami autorstwa Wiesława Janickiego  Na roraty i Nie było zimy wyśpiewał II miejsce.

To już po raz 10. Samorządowy Ośrodek Kultury w Komprachcicach organizuje Ogólnopolski Festiwal Kolęd i Pastorałek „Hej! Kolęda, Kolęda…”.

Do udziału w festiwalu mogli się zgłaszać soliści, zespoły wokalne oraz wokalno-instrumentalne ze szkól podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Zakwalifikowani do finału uczestnicy mieli za zadanie wykonać po dwa utwory: kolędy, pastorałki bądź piosenki o zimie. Jury przyzna nagrody w czterech kategoriach. Wykonawcy ocenieni zostali pod kątem doboru repertuaru, a także pod względem walorów wokalnych, interpretacji utworu oraz ogólnego wrażenia artystycznego.

Nasz zespół poraz drugi wziął udział w festiwalu. Przypomnijmy iż w roku ubiegłym zespół otrzymał wyróżnienie. Jak widać 13-ty okazał się dniem wyjątkowo szczęśliwym dla ZAZIK-a.

Wycieczka do Zwardonia

Andrzej Czuba i Wiesław Janicki Ryszard Świtała i Tadeusz Kożurno
(od lewej) Andrzej Czuba i Wiesław Janicki (od lewej) Ryszard Świtała i Tadeusz Kożurno

Andrzej Czuba

 

Płyta z kolędami Zespołu ZAZIK

Okładka płyty Zespołu ZAZIKUkazała się płyta Zespołu ZAZIK, działającego przy Zakładzie Aktywności Zawodowej w Branicach, zatytułowana „Zazik świątecznie”. ZAZIK to my, czyli: Andrzej Czuba (gitara elektryczna, wokal), Wiesław Janicki (gitara akustyczna, wokal), Paweł Romanik (instrumenty perkusyjne), Ryszard Świtała (akordeon) oraz osoby niepełnosprawne pracujące w ZAZ Branice – te wszystkie, które w różnych okolicznościach miały i mają ochotę (może przyjemność) z nami muzykować we własnym środowisku i wszędzie tam, gdzie jesteśmy oczekiwani i zapraszani. Dla nas to frajda i od 2012 r. motywacja do tworzenia kolejnych piosenek.

Na krążku znalazło się 9 utworów okołoświątecznych, kolędowych, pastorałkowych. W treści są one bardzo współczesne, więc jeśli wzbudzą w słuchających głębsze refleksje, to będzie nam bardzo miło.   W formie - proste, łatwo wpadające w ucho, dość dynamiczne i radosne, więc jeśli będą chętnie śpiewane, to spełnią swoje przeznaczenie. Autorem tekstów i muzyki jest grający i śpiewający lider zespołu Wiesław Janicki. Ostateczny kształt i charakter płyty jest wynikiem wspólnych pomysłów
i aranżacyjnych rozwiązań. Także Pana Andrzeja Czubińskiego, który nie tylko zrealizował nagrania, ale nie szczędził nam i swego serca, i ducha. Za to jesteśmy mu ogromnie wdzięczni. Za zaproszenie do Studia M Radia Opole i wydanie płyty najserdeczniej dziękujemy prezesowi Panu Piotrowi Mocowi. Podziękowania składamy również dyrektorowi marketingu Panu Adamowi Ramczykowskiemu.

Okładka płyty ZAZIK świątecznie - okładka str 1 Okładka płyty ZAZIK świątecznie - okładka str 2
Okładka płyty "ZAZIK świątecznie" - okładka str 1 Okładka płyty "ZAZIK świątecznie" - okładka str 2

Ktokolwiek dotychczas okazał nam życzliwość, niechaj też przyjmie szczere podziękowania. A jeśli płyta się spodoba, to może mieć tę pewność, że ma w niej swój udział – cząstkę siebie. Życzymy miłego słuchania… i śpiewania!

ZAZIK

 

To była bardzo wyjątkowa wycieczka w okolicę Zwardonia

Obecnie w bardzo dynamicznie zmieniającym się świecie, dużą rolę odgrywa relacje międzyludzkie. Mają one wieloraki charakter, jeśli chodzi o akceptację wzajemną. Nie zawsze jest ona zadowalająca dla wszystkich, a przyczyną jest nierzadko niepełnosprawność. Powoduje ona odsunięcie osób niepełnosprawnych na margines społeczeństwa co w XXI w. nie powinno mieć już miejsca. Są jednak podejmowane działania, by taką sytuację stale zmieniać. Jedną z takich form podejmowanych w naszym Zakładzie są wycieczki, które dają satysfakcję, szansę na poznawanie nowych ludzi, podnoszą samoocenę osób niepełnosprawnych.

Wycieczka do Zwardonia

Wycieczka miała miejsce w dniach 12-15 września 2017 r. Grupa naszych pracowników wybrała się w okolice Zwardonia, do miejsca o nazwie Laliki. Właśnie tam funkcjonuje ZAZ, który jest też podmiotem ekonomii społecznej. Z racji usytuowania tegoż ZAZ-u, ich profil działalności dotyczy turystyki. Tam niepełnosprawni mogą pracować, spełniać się życiowo. W trakcie tej wycieczki poznaliśmy grupę pracowników ZAZ z Wodzisławia Śląskiego, który ma także swój bardzo ważny profil działalności, świadczy lokalnej społeczności usługi pralnicze.  

W kolejce górskiej W drodze na Górę Żar
W kolejce górskiej W drodze na Górę Żar
Szybowce nad górą Podziwiamy widoki
Szybowce nad górą Podziwiamy widoki
Nad Zalewem Żywieckim Wzajemna pomoc mile widziana
Nad Zalewem Żywieckim Wzajemna pomoc mile widziana
Zalew Żywiecki Wycieczka statkiem po zalewie – dobre humory dopisywały
Zalew Żywiecki Wycieczka statkiem po zalewie – dobre humory dopisywały

W trakcie pobytu odwiedziliśmy kilka ciekawych miejsc. Byliśmy w Koniakowej, gdzie powstają piękne serwety koronkowe. Wymagają wielu godzin cierpliwej pracy. Byliśmy także w Milówce, z której pochodzą bracia Golcowie. Kolejnym miejscem była Góra Żar, na którą wjechaliśmy kolejką linową. Tam był odpoczynek, oraz możliwość podziwiania krajobrazów górskich, nabrania sił wewnętrznych.

Następnie udaliśmy się nad Jezioro Żywieckie, po którym pływaliśmy godzinę czasu. W trakcie rejsu poznaliśmy historię i znaczenie omówionego miejsca. W ostatnim dniu naszej wycieczki, pojechaliśmy do Żywca, gdzie zwiedzaliśmy okolice rynku i park należący do pałacu Habsburgów. To miejsce ma duże znaczenie historyczne. Wieczorem mieliśmy czas na grillowanie oraz tańce, co dawało możliwość świetnej zabawy i dzielenia się wrażeniami. Po takiej bardzo ciekawej, zróżnicowanej tematycznie wycieczce pełni wrażeń udaliśmy się w drogę powrotną.

Walenty Potwora

 

Page 1 of 11