Logo Zakładu Aktywności Zawodowej im. Jana Pawła II w Branicach

Nasze aukcje na Allegro
Znajdź nas na Facebook

To była bardzo wyjątkowa wycieczka w okolicę Zwardonia

Obecnie w bardzo dynamicznie zmieniającym się świecie, dużą rolę odgrywa relacje międzyludzkie. Mają one wieloraki charakter, jeśli chodzi o akceptację wzajemną. Nie zawsze jest ona zadowalająca dla wszystkich, a przyczyną jest nierzadko niepełnosprawność. Powoduje ona odsunięcie osób niepełnosprawnych na margines społeczeństwa co w XXI w. nie powinno mieć już miejsca. Są jednak podejmowane działania, by taką sytuację stale zmieniać. Jedną z takich form podejmowanych w naszym Zakładzie są wycieczki, które dają satysfakcję, szansę na poznawanie nowych ludzi, podnoszą samoocenę osób niepełnosprawnych.

Wycieczka do Zwardonia

Wycieczka miała miejsce w dniach 12-15 września 2017 r. Grupa naszych pracowników wybrała się w okolice Zwardonia, do miejsca o nazwie Laliki. Właśnie tam funkcjonuje ZAZ, który jest też podmiotem ekonomii społecznej. Z racji usytuowania tegoż ZAZ-u, ich profil działalności dotyczy turystyki. Tam niepełnosprawni mogą pracować, spełniać się życiowo. W trakcie tej wycieczki poznaliśmy grupę pracowników ZAZ z Wodzisławia Śląskiego, który ma także swój bardzo ważny profil działalności, świadczy lokalnej społeczności usługi pralnicze.  

W kolejce górskiej W drodze na Górę Żar
W kolejce górskiej W drodze na Górę Żar
Szybowce nad górą Podziwiamy widoki
Szybowce nad górą Podziwiamy widoki
Nad Zalewem Żywieckim Wzajemna pomoc mile widziana
Nad Zalewem Żywieckim Wzajemna pomoc mile widziana
Zalew Żywiecki Wycieczka statkiem po zalewie – dobre humory dopisywały
Zalew Żywiecki Wycieczka statkiem po zalewie – dobre humory dopisywały

W trakcie pobytu odwiedziliśmy kilka ciekawych miejsc. Byliśmy w Koniakowej, gdzie powstają piękne serwety koronkowe. Wymagają wielu godzin cierpliwej pracy. Byliśmy także w Milówce, z której pochodzą bracia Golcowie. Kolejnym miejscem była Góra Żar, na którą wjechaliśmy kolejką linową. Tam był odpoczynek, oraz możliwość podziwiania krajobrazów górskich, nabrania sił wewnętrznych.

Następnie udaliśmy się nad Jezioro Żywieckie, po którym pływaliśmy godzinę czasu. W trakcie rejsu poznaliśmy historię i znaczenie omówionego miejsca. W ostatnim dniu naszej wycieczki, pojechaliśmy do Żywca, gdzie zwiedzaliśmy okolice rynku i park należący do pałacu Habsburgów. To miejsce ma duże znaczenie historyczne. Wieczorem mieliśmy czas na grillowanie oraz tańce, co dawało możliwość świetnej zabawy i dzielenia się wrażeniami. Po takiej bardzo ciekawej, zróżnicowanej tematycznie wycieczce pełni wrażeń udaliśmy się w drogę powrotną.

Walenty Potwora