Logo Zakładu Aktywności Zawodowej im. Jana Pawła II w Branicach

Nasze aukcje na Allegro
Znajdź nas na Facebook

Oficyna wydawnicza

Oficyna wydawnicza

 

Do tej pory ukazały się pozycje:

Diabelski pomiot - Książka o Marianie Henelu

(...)W 1976 roku, po ukończeniu Śląskiej Akademii Medycznej, podjąłem pracę w Wojewódzkim Szpitalu dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Branicach, ówcześnie największym szpitalu psychiatrycznym w Polsce. Po 3 latach zdałem egzamin na pierwszy stopień specjalizacji z psychiatrii. W tym czasie zaprzyjaźniłem się m.in. ze Staszkiem Wodyńskim - współautorem tej publikacji i psychologiem Tadeuszem Sernikiem, z którym pracowałem na jednym z oddziałów szpitala. Nie tylko my byliśmy już wówczas zafascynowani dywanami tkanymi przez Mariana Henela (podziwiał je m.in. Jonasz Kofta, wysoko oceniał Jerzy Duda-Gracz), głównie ich formą i atmosferą(...)
(...)Marian Henel zmarł w 1993 roku. Pozostały po nim dywany, które można podziwiać w branickim szpitalu, a które, o czym jestem przekonany, są najwybitniejszymi dziełami, jakie powstały w pracowniach autoterapii szpitali psychiatrycznych na całym świecie. Dlatego po latach, dysponując pewną ilością niezagospodarowanego czasu, uznałem za swoją powinność zaprezentowanie dzieła i osoby Mariana Henela szerszej publiczności.(...)
(...)Dla oddania klimatu tamtych lat poprosiłem Staszka Wodyńskiego o spisanie wspomnień z okresu, kiedy w jego pracowni tworzył Marian Henel i to stanowi pierwszą część książki.(...)
Krzysztof Czuma - fragment wstępu do książki "Diabelski pomiot"
Format 160 x 230 mm, 94 str., miękka oprawa. Rok wydania: 2010.

 

Tomik wierszy

Janina Zabierowska

Tomik wierszy Urodziła się 30. X. 1923 r. w Nadwornej (byłe woj. Stanisławowskie). Emerytowana księgowa, matka dwóch synów. Zdobyła kilka nagród w konkursach pamiętnikarskich, m.in. nagrodę Polskiego Radia i Tygodnika Kulturalnego w 1962r. (zbiorowa publikacja pt. Miesięc mojego życia wydana przez LSW), nagrodę Tygodnika Kulturalnego (1978 r. - publikacja pt. Pliszka), oraz kilka nagród i wyróżnień w konkursach na Opolszczyźnie. Wiersze i opowiadania publikowała w Trybunie Opolskiej, kwartalniku Wczoraj, Dzisiaj, Jutro, Kalendarzu Opolskim, Kobiecie i Życiu, w prasie głubczyckiej oraz w publikacjach zbiorowych: Pory roku (1986 r.), Zapach ziemi (1988 r.), Prezentacje i1989 r.), Od słowa do słowa (1991 r.). Jest autorką tomiku Zatrzymać czas wydanego na małej poligrafii, oraz tomiku Epitafium dla kukułki (1993 r.)
Format 125 x 176 mm, 90 str., miękka oprawa

 

Społeczne i polityczne problemy przyłšczenia powiatu głubczyckiego do Polski

Książka autorstwa Arkadiusza Szymczyny – zapalonego historyka Ziemi Głubczyckiej – opisuje społeczne i polityczne problemy przyłączenia powiatu głubczyckiego do Polski. To niezwykle ciekawa i bogato ilustrowana publikacja.

Format 170 x 245 mm, 240 str., miękka oprawa

 

Moja Ukraina

Opis wędrówek autora po Ukrainie Zachodniej - miejsca swojego urodzenia i wczesnego dzieciństwa. Barwne wspomnienia ze spływu Dniestrem. Historia zagłady Huty Pieniackiej i wiele inny faktów historycznych i obserwacji składają się na ciekawą pozycję wartą polecenia.

Format 210 x 297 mm, twarda oprawa

 

Album o Głubczycach

Album o Głubczycach wydany z okazji otwarcia odbudowanego ze zniszczeń wojennych Ratusza miejskiego. Bogactwo zdjęć historycznych i współczesnych, ciekawe fakty historyczne oraz dopracowana z pietyzmem szata graficzna sprawiają, że album z przyjemnością bierze się do ręki i może stanowić ozdobę każdej biblioteczki.

Format 210 x 297 mm, twarda oprawa

 

Album o Głubczycach

"Mam przyjemność przekazać w ręce PT Czytelników kolejną pozycję wydawniczą Zakładu Aktywności Zawodowej im. Jana Pawła II w Branicach. Tym razem jest to książka psychiatry, luminarza medycyny, niestrudzonego organizatora sympozjów i seminariów poświęconych poznawaniu psyche i somy. Doktor Krzysztof Czuma jest człowiekiem pasji w całym tego słowa znaczeniu. W Spotkaniach z psychiatrą poznamy nie tylko odpowiedzi na nurtujące współczesnego człowieka pytania, ale dowiemy się również wiele o autorze, który jako młody lekarz rozpoczął przed trzydziestoma z górą laty praktykę psychiatryczną właśnie w Branicach. Nasza oficyna wydawnicza, jest w jakimś sensie kontynuacją działań, istniejącej w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych ubiegłego wieku w Szpitalu w Branicach Pracowni Ekspresji. To poczucie tradycji nie tylko wynika z miejsca - Zakład Aktywności mieści się bowiem w budynku wydzierżawionym od szpitala, ale i w misji, którą realizujemy. Mamy bowiem ambicje aktywizacji i rehabilitacji osób niepełnosprawnych, w tym wielu z powodu przewlekłej choroby psychicznej, poprzez działania związane z twórczością plastyczną i wydawniczą. Jest dla nas zaszczytem i przyjemnością, że mogliśmy tę książkę wydać - uzupełniając znakomite teksty Krzysztofa Czumy o prezentację twórczości plastycznej i poetyckiej ze zbiorów Pracowni Ekspresji i z kręgu autorów czasopisma "Zygzak" redagowanego przez pacjentów szpitala w Branicach."
Stanisław Wodyński

Format 170 x 245 mm, 240 str., twarda oprawa